baner baner baner baner baner

"Biały Bór - na szlaku kultur"

Gmina Biały Bór leży woj. zachodniopomorskim w powiecie szczecineckim. Zajmuje obszar 270 km2 i liczy ok. 5300 mieszkańców. Biały Bór to region lasów i jezior. 

foto

Biskupice oraz cała gmina Biały Bór to idealne miejsce dla aktywnego turysty. Ponadregionalny szlak rowerowy Greenway, dwa szlaki konne (w tym jeden z najdłuższych w Polsce szlak konny Pojezierza Drawskiego liczący ok 200 km) oraz piesze szlaki krajoznawcze pozwalają zrelaksować się
w pełni i odpocząć. Wzdłuż naszego gospodarstwa przebiega właśnie szkal konny oraz szlak rowerowy.

foto

Letniego, wakacyjnego klimatu miejscowości Bialy Bór nadaje malowniczo usytuowana plaża miejska nieprzerwanie od kilku lat uznawana jako -Najlepsze Kąpielisko Śródlądowe woj. Zachodniopomorskiego. Infrastruktura turystyczna nad  jeziorem  Bielsko dostarczają wielu atrakcji (m.in. bogato wyposażona baza sprzętu pływającego, tor łuczniczy, kort do tenisa oraz place zabaw dla dzieci). W promieniu 5 km od naszego gospodarstwa zlokalizowanych jest 5 jezior (w tym 2 kąpieliska nadzorowane przez WOPR), natomiast w promieniu 10 km aż 9 jezior !!!)

foto

Ponadto w niedaleko położonym Szczecinku (siedziba powiatu) można skorzystać z najdłuższego w Europie wyciągu do nart wodnych. Jest to miejsce, w którym co roku w okresie wakacyjnym organizowane są bardzo widowiskowe zawody WAKEBOARD'owe, każdy ponadto może sam spróbować swoich sił na nartach wodnych czy wakeboardzie.

Amatorów wypoczynku nad woda z pewnością równiez zainteresuje fakt iz połozone niedaleko od nas Jezioro Bobęcińskie  to największe jezioro lobeliowe w Polsce i Europie Środkowej –  o całkowitej powierzchni 524,60 ha.

Zarówno wokół jak i w niedalekiej odległości od gospodarstwa przebiega szereg szlaków turystycznych, pieszych, rowerowych czy konnych. Na plaży wzdłuż Jeziora Łobez rozciąga się ścieżka przyrodniczo-leśna. To miejsce rodzinnych spacerów, podczas których można odbyć "Lekcję dendrologii", czy zagrać na "Leśnych cymbałach". To również okazja do poznania historii bowiem wzdłuż ścieżki przebiega Szlak "Zapomnianych fortyfikacji", gdzie turysta może zwiedzić bunkry z okresu II wojny światowej, poznać ich schemat konstrukcyjny oraz przeznaczenie. Dla miłośników Nordic Walkingu mamy do zaoferowania leśne trasy o różnym stopniu trudności, z wieloma miejscami odpoczynku i relaksu.

foto

Gmina Biały Bór Kojarzy sie z tradycją jeździecką, rokrocznie jest miejscem rozgrywających się międzynarodowych zawodów WKKW. Nowoczesny plac ujeżdżeniowy oraz niespotykane w Europie tereny crossowe tworzą tu niepowtarzalną atmosferę jeździecką zarówno dla zawodników jak i dla turystów oraz amatorów jazdy konnej. Państwowe Stado Ogierów (dzisiejsze Centrum Szkolenia Jeździeckiego CSJ COVAL BIAŁY BÓR) zostało zbudowane i zaprojektowane przy współudziale pierwszego Dyrektora Zygmunta Krzysztofika, który zarządzał PSO od 1956 do roku 1973. Białoborskie PSO doceniła również polska kinematografia. Scenarzyści naszych sztandarowych produkcji historycznych i kostiumowych, które trudno wyobrazić sobie bez udziału koni, oraz kultowego serialu o tematyce konnej wykorzystali malownicze tereny oraz potencjał tego miejsca w swoich filmach. Już w roku 1969 twórcy ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski” kręcili na terenie stadniny sceny batalistyczne. W rolę tytułowego bohatera „Małego Rycerza” Michała wcielił się znakomity polski aktor – Tadeusz Łomnicki. 

foto

Z dawnego Baldenburga, jak niegdyś nazywało się miasto, pozostał maleńki, urokliwy, neogotycki Kościół pomocniczy pw. Michała Archanioła z 1878 r.

Oryginalny jest też współczesny 16-letni Kościół Parafialny pw. NMP Królowej Polski.

Biały Bór to jeden z najbardziej aktywnych ośrodków kultury ukraińskiej. Wyjątkowa i niespotykana pod względem architektonicznym greckokatolicka cerkiew projektu prof. J. Nowosielskiego rokrocznie przyciąga wielu znawców i miłośników sztuki. To również miejsce odbywających się festiwali i przeglądów muzyki sakralnej z udziałem wybitnych i znanych chórów.

Siłą Białego Boru jest funkcjonująca tu wspólnota dwóch kultur, które wzajemnie się wzbogacają – Polacy i Ukraińcy – sąsiedzi i obywatele. Właśnie dla tej wspólnoty warto być razem z nami, bo otwieramy się na nowe wyzwania i wartości nie niszcząc własnych tradycji.

foto

Niezapomnianym przeżyciem będzie "wspinaczka" po 250 m. nasypie piaskowym zwanym "Górą Pomorską". Miejsce to przedstawia niespotykany widok na lasy i jeziora - to naprawdę warto zobaczyć! Wielu śmiałków każdego roku zmaga się z górą podczas odcinków specjalnych zawodów motocrossowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aurora Husky